Hogwarts
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Hogwarts

Draco Dormiens Nunquam Titillandus
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lectia I...

In jos 
AutorMesaj
Avril Arakawa
Anul I
Anul I
Avril Arakawa


feminin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 28
Casa : Astropufi - Sef de casa
Data de inscriere : 20/01/2008

Lectia I... Empty
MesajSubiect: Lectia I...   Lectia I... Icon_minitimeDum Ian 20, 2008 12:57 pm

Avril se trezi devreme in ziua aceea. Era prima ei ora ca profesoara si era usor emotionata. Imbuca ceva in graba si se duse in graba in clasa. Acolo erau mai multi elevi care asteptau cuminti in banci.
-Buna ziua elevi. Pe mine ma cheama Avril Arakawa, si de acum inainte o sa fiu profesoara voastra de Vajhat. Sper sa ne intelegem bine, spuse ea zambind. In prima ora vreau sa va predau ceva mai...introductiv. Stiu ca vreti cu totii practica, dar in prima ora trebuie sa facem teorie. Incercati sa fiti atenti.
Sfichiui din bagheta si pe tabla aparu ceva scris.

Capitolul 1: Evolutia Maturilor Zburatoare
Istoria incepe cu timpurile vechi, atunci cand nici o vraja nu putea sa-l faca pe vrajitor sa zboare. Existau, insa, si unele diferente: erau cativa animagi care se putea transforma in creaturi zburatoare, dar erau foarte rari. In mod curent in acele vremuri, singura modalitate pentru un vrajitor de a zbura, era levitatia. In cele din urma, insa, au descoperit si zborul pe matura.

Intrebarea care se pune in acest capitol este simpla: de ce vrajitorii au ales maturile pentru a zbura si de ce nu au ales alte obiecte. Raspunsul este simplu: era foarte usor sa ascunzi o matura in lumea incuiatilor, in casele lor.

Cea mai veche inregistrare despre o matura zburatoare dateaza din anul 962, dar maturile de atunci erau simple si neconfortabile.


Avril incepu sa le si citeasca, dictandu-le, pentru a merge mai repede ora.
-Si ca tema as vrea sa imi faceti un eseu de minim 7 randuri despre cum credeti ca a fost folosita pentru prima oara o matura, de catre cine, in ce imprejurari si cum arata respectiva matura.Spunand toate acestea se duse la fereastra, si adauga zambind:
-Deoarece mai este putin din ora m-am gandit sa va las sa va mai distrati putin. Puteti iesi si va puteti duce afara. Nu cred ca va sta capul la lectii, ci doar la zapada. Orice nelamurire aveti o puteti discuta cu mine, acum. Pentru ceilalti care au inteles totul: Distractie placuta!

OOC: Tema se trimite prin PM
Sus In jos
http://hogwarts.go-forum.net/index.htm
 
Lectia I...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lectia 1
» LECTIA I
» Lectia II
» Lectia a II-a
» Lectia I

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts :: Sali de clasa :: Vajthat-
Mergi direct la: